Экспертно

В "Укренерго" пояснили, чому Україна експортує та імпортує електроенергію протягом дня

лэп

Електроенергію не можна накопичувати у великих обсягах і довго зберігати, тому в окремі години її можна експортувати, коли в українській енергосистемі є її надлишок, а у дефіцитні години – імпортувати.

Про це повідомляє пресслужба "Укренерго" у відповідь на часте запитання про те, як можна одночасно й імпортувати, й експортувати електроенергію.

В компанії нагадали, що основним для балансу енергосистеми є споживання. Енергосистема має його задовольнити, використовуючи різні джерела електроенергії. Однак упродовж доби споживання нерівномірне: воно має крайні точки – піки вранці та ввечері та провали вночі та вдень. Тому диспетчер має втримати баланс між споживанням та виробництвом електроенергії.

"Коли електростанції виробляють надлишок електроенергії, є два шляхи збереження балансу. Перший – диспетчер віддає електростанціям команду на зменшення генерації. Але за законодавством електростанції мають отримати від "Укренерго" компенсацію за такий вимушений простій. Другий шлях – це дозволити експорт надлишку електроенергії. Він дозволяє не лише зберегти баланс, але й отримати дохід", – пояснили в "Укренерго".

Однак коли наближається пік споживання, то Україна може імпортувати електроенергію щоб забезпечити потребу споживачів у повному обсязі.

"Експорт електроенергії можливий лише за умови її надлишку в енергосистемі, а імпорт – дозволяє покрити дефіцит потужності. Упродовж доби є години, коли виробництво випереджає споживання і коли Україна може експортувати електроенергію. А у пікові години споживання (вранці та ввечері) для задоволення потреб споживачів може знадобитись імпорт", – пояснили в "Укренерго".

Як повідомлялося, в останні дні в "Укренерго" зазначають, що виробництва електроенергії в Україні наразі достатньо для покриття споживання, однак у вечірні години в енергосистемі задіяно всі можливі резерви, тому споживачів закликають економити електроенергією. Напередодні Україна вперше за останні місяці імпортувала електроенергію у вечірні години, сьогодні її імпорту не планується.