Экспертно

Ціни на газ у Європі можуть ненадовго впасти нижче нуля,

газ,євросоюз

Біржові ціни на газ у Європі можуть ненадовго впасти нижче нуля цього літа через стриманий попит та надлишок пропозиції .

Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на кількох європейських трейдерів.

На їхню думку, ситуація, коли виробники газу фактично платять споживачам за те, щоб вони забрали у них газ, стає дедалі вірогіднішою, оскільки ціни на нього вже наблизилися до докризових рівнів.

Цього не траплялося з жовтня 2006 року, коли у Великій Британії контракти на газ із постачанням на день наперед ненадовго впали нижче нуля після того, як у теплу погоду було відкрито новий трубопровід. Подібна ситуація складається і зараз: ціни падають через швидке заповнення сховищ, різке падіння споживання та зростання виробництва електроенергії з вітру та сонця.

На окремих регіональних газових ринках у Європі ціни можуть стати від’ємними у години або дні з високим рівнем генерації відновлюваної енергії, розповів віцепрезидент з торгівлі газом та оптимізації норвезької нафтової компанії Equinor Педер Бьорланд. Однак він попередив, що до від’ємних цін поки що далеко і "на цьому шляху може багато чого статися".

Головний виконавчий директор швейцарської торгової фірми MET International Дьєрдь Варга припускає падіння ціни на газ у Європі нижче за 10 євро за МВт-год (близько $113 за тисячу кубометрів).

"У найближчій перспективі протягом кількох днів, якщо газові сховища будуть заповнені, ми можемо побачити ціни нижче за 10 євро", – сказав топменеджер, пояснивши, що причиною цього стане "пляшкове горлечко" у вигляді нестачі потужностей для зберігання газу.

Читайте також: Ціни на газ у Європі вперше за два роки впали нижче $300 за тисячу кубометрів

Незважаючи на це, щоб ціни на газ у найближчій перспективі стали від’ємними, має збігтися безліч факторів. Ціни на газ можуть злетіти через перебої з постачанням скрапленого газу до Європи або ризик повного припинення постачання російськими трубопроводами. Крім того, попит може зростати з боку промисловості. Якщо жоден із цих факторів не реалізується, а також у разі відсутності можливості використовувати додаткові сховища або танкери-газовози для зберігання, протягом кількох днів ціни можуть впасти, вважає Варга.

У Європі триває сезон закачування газу до підземних сховищ, при цьому запаси газу зараз набагато вищі, ніж роком раніше. За даними Gas Infrastructure Europe, станом на 23 травня запаси у сховищах регіону становили 66,48%, роком раніше вони не перевищували 44%. Деякі експерти очікують, що сховища газу в Європі будуть заповнені вже у серпні, задовго до початку опалювального сезону.

Водночас зниження цін ще не пожвавило попит з боку промислових підприємств, оскільки деякі покупці відкладають закупівлі газу доти, доки ринкові ціни не впадуть ще більше.

Як повідомлялося, водночас європейські трейдери побоюються використовувати українські сховища для зберігання газу через постанову Кабміну, якою запроваджена необхідність підтверджувати походження низки видів палива.

За словами трейдерів,постанова вимагає від компаній-імпортерів газу надавати гарантії походження газу і викликало багато плутанини та неясності, писало галузеве видання Heren Natgas.

Зокрема, незрозуміло, чи поширюється ця вимога до зберігання газу у режимі митного складу. За даними видання, через цю неоднозначність деякі компанії, які бажають закачувати газ, відмовилися від цього.